google17b54e2e9a89aead.html

Egyptská videa

19.03.2025

Po návratu z Egypta jsem se pustil do stříhání natočeného materiálu. Výsledek, celkem jednadvacet videí jsem postupně dal na YouTube. Syn David je profesionál a poradil mi, abych do videí přidal i voice over, nejen hudbu. Voice-over je vlastně komentář k videu a nakonec proč ne. Na video se člověk kouká a za chvíli ho to přestane bavit. Obvykle se totiž v obraze nic neděje, jen kamera zabírá, co člověk, který ji má v ruce, považoval v tu chvíli za zajímavé. A když o tom nevíte nic, tak se do minuty začnete vrtět a v další minutě se už věnujete něčemu jinému.

Přidal jsem tedy voice-over. Tady byl trochu problém. Tedy žádný problém, jen práce navíc. Jednak jsem musel ten komentář napsat, pak jsem ho musel nahrát a samozřejmě taky přidat k obrazu. Řada mých kamarádů a potenciálních diváků rozumí pouze česky nebo pouze anglicky. Takže napsat český i anglický komentář, nahrát ho, zeditovat, přidat k obrazu. Je to dost práce navíc, ale funguje to. Suchopárná data se jmény a daty narození, případně roky vládnutí většině celkem moc neříkají, to spíš bude lepší se zmínit o banálních věcech, jako třeba když se někde v pyramidě praštím, zapadnu do bláta, a tak podobně.

Taky bude třeba vymyslet nějaké chytlavé názvy. Na YouTube mám několik set videí a zdaleka nejvíc diváků má video s názvem V přípravce na podkoního. Je jasné, že to je o koních, ale jaká přípravka? A co je to podkoní? Proto ten zájem. Video, jak lezeme do Cheopsovy pyramidy se jmenuje Jsi doma, Cheopsi? resp. Anybody home, Cheops? Ani českou ani anglickou verzi nevidělo do dneška víc jak padesát lidí. Tak tady jsem se netrefil. Nevadí, snad příště. Achnaton je známý faraon, co tak pojmenovat video s ním Kacířský faraon anebo faraonský kacíř? No prosím, to docela funguje. Alespoň pro české publikum. K dnešnímu dní skoro pětistovka návštěv. V anglické verzi už to jo o dost slabší. A tak video z Abydosu pojmenuji Mrtvý egyptský bůh Osiris pohřben v Abydosu. V české verzi nic moc. Zato v anglické verzi přes osm set diváků. No jo, v anglickém titulku není mrtvý bůh, ale zabitý bůh. Hraje to roli? Dost možná ano. Ale tohle video bude bezpochyby bestseller: Faraona Ramsese III. zavraždil jeho harém. A taky že jo. Tedy aspoň česká verze, ta má skoro devět set návštěv. Ta anglická ani ne polovinu. Které video zatím vidělo nejvíc diváků? Anglickou verzi Nekropole v Dahshuru. To číslo nemá daleko do tisícovky. Žádný dramatický název. Je Dahshur známý? Mezi egyptology ano, ale mezi obyčejnými lidmi? Pro mě byl Dahshur dost na okraji, a to se počítám mezi poučené laiky. Tak proč proboha tohle video a jeho titulek vzbudily takový zájem? Ten zájem mě samozřejmě těší, ale vůbec netuším, kde má svůj původ.

googlea700b7344376c5d4.html