google17b54e2e9a89aead.html

Katedrála Notre Dame v Bayoux

06.10.2024

Když už jsme byli v Bayoux, tak jsme navštívili i zdejší katedrálu. Ale ona má svou cenu sama o sobě a není jen jakýsi druhořadý přílepek k tapiserii. Nepřekvapuje, že je to Notre Dame, my si obvykle pod tímto názvem představíme pařížskou katedrálu, ale ono jich je po Francii víc. Tato byla původně postavena v románském slohu. To je i dnes patrné na románských obloucích v hlavní lodi. A vlastně i dole v kryptě. Na katedrále se dnes pracuje, údržba je zapotřebí. Někde to nechali být. Je to třeba vidět na tympanonu (To je takový ten skoro trojúhelník nad vchodem.) na jižní straně. Výzdoba katedrál obsahuje často hodně připomínek ze Starého zákona, ty bývají obvykle na severní straně, zatímco slunnější jižní strana obvykle obsahuje scény z Nového zákona. V Bayoux jsou postavy v tympanonu hodně opršalé, takže se nedá moc poznat (přinejmenším já to nepoznám), o jaký výjev jde. Často tam bývá Poslední soud, Sejmutí z kříže, Ukřižování, Smrt Panny Marie. ale tady opravdu nevím. Napsal jsem obvykle. Tohle slovo je dost důležité, protože každý si svou katedrál stavěl a zdobil podle svého. A tak můžete na portálu najít sochy pohanů, jako třeba Aristoteles a snad i Plato. To cosi vypovídá o úctě, kterou měla tehdejší doba ke vzdělání.

Teď se pustím na trochu tenký led. Všiml jsme si, že v některých románských kostelích jsou hlavice sloupů ozdobeny všelijakými výjevy. V gotických kostelech nikoliv, tam jsou hlavice zdobené ornamenty. Bezpochyby existují výjimky, nejsem znalec a tolik katedrál a kostelů jsem zase neviděl, abych to mohl prohlásit za pravidlo. Nicméně v Bayoux je katedrála vyzdobena reliéfy, skoro bych řekl, legračními obrázky. Co ty obrázky představují? Často jen komické postavy a obličeje. No jo, ale jsou ty obrázky z románské nebo gotické fáze stavby? Není tady Dolníkovo pravidlo vycucané z prstu? Bohužel je. Jeden reliéf mi byl povědomý a pak se to ukázalo. Jde o výjev, jak někdo má obě ruce položené na jakési bloky. Ale skoro stejný výjev je i na tapiserii, která zde byla údajně dlouhé roky doma! Norman Godwinson, přísahá s rukama na oltáři a bibli. (Výjev je na videu v obou verzích.) Tapiserie neříká, čeho se týká přísaha. Ze souvislosti je však patrné, že Harold nejspíš přísahá, že nebude usilovat o anglický trůn a že nejspíš podpoří nároky normandského vévody Viléma. Tapiserie zobrazuje i bitvu u Hastings v roce 1066, nemůže tedy být starší, bude jen o málo mladší, nejspíš vznikla v sedmdesátých letech dvanáctého století. Katedrála byla vysvěcena v roce 1077. Přijde mi tedy pravděpodobné, že vyobrazení se dostalo na stěnu katedrály až při gotické přestavbě. I když... kdo ví.

Zaujala mě vitráž se znaky národů a zemí, které přispěly k vítězství v první světové válce. Je tam i český lev se slovenským štítkem, znak Československa. Ten lev je tvarovaný poněkud jinak, než jsme zvyklí, ale to nevadí. Na videu chybět nemohl.

googlea700b7344376c5d4.html