Musée d'Orsay
Umění a nádraží? Tedy bývalé nádraží? Jak se to spolu rýmuje? V Musée d'Orsay velmi dobře. S 3,2 miliony návštěvníků ročně je to po Louvru to druhá nejnavštěvovanější galerie v Paříži a šestá na světě. Impresionisté, postimpresionisté. Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin, and van Gogh. Najdete zde několik obrazů Vincenta van Gogha, tam jen největší shluk návštěvníků, ale ti jsou vlastně všude. Když jsem se snažil filmovat, měl jsem problém, nějak mi tam ostatní lidé překáželi. Jenže, pak mi to secvaklo. Ti lidé tam patří a patří tedy i do filmu. Třeba korpuletní dáma, která vidí, že natáčím, ale nijak jí to nezabrání v tom, aby se mi s lehce přehlíživým pohledem nepostavila do cesty. Vlastně není jediná a o to je to zábavnější. Takže si v duchu už neříkám: Sakra, nelez mi tam. Naopak. Pojď, vlez mi do záběru a tvař se u toho i náležitě suverénně. Ono to fakt funguje, jak se přesvědčíte na videu.
Snídaně v trávě. Manetův obraz prý způsobil skandál. A pak jdu takhle v Brně po Jaselské a na zdi, za kterou není nic, všelijaké malůvky. A tady je taky Snídaně v trávě. Jenže je to snídaně v trávě naruby. Slečna je oblečená a nazí jsou oba pánové. To se bude hodit dát dohromady. Jenže na Jaselské se staví a zeď kvůli tomu zbourali. Někde ji snad mám na nějakém harddisku. Prohledám všechno, nikde nic. Škoda. Vím určitě, že jsem ten obrázek vyfotil. Řadu těch vedlejších jsem našel, Snídani v trávě však. Ne. A pak mi přijde z Facebooku upozornění: před osmi lety jsi nafotil tohle, dej to sem znova. A ona je to Snídaně v trávě z Jaselské.
V Musée d'Orsay má pár věcí i Rodin. Jenže většinou jde o sochy, jak je vytvořil on. Později je někdo odlil do bronzu, ale to je jinde. Například na Stanfordu je bronzová Pekelná brána v celé své kráse. Jsou tady (rozuměj na Stanfordu) i občané calaisští, jak jdou prosit Jindřicha V. o milost pro své město. Po světě je údajně na dvanáct těchto sousoší, někde jsem četl, že za originál se považuje prvních pět kopií, tak netuším, jak to je v tomhle případě. V tomhle muzeu však nejsou, v Paříži se musí jít do Rodinova muzea.